ZMĚNA PŘÍSTUPU DO PORTÁLU VZP !!!

12.11.2019

VZP zcela nepochopitelně s koncem roku 2019 přestává podporovat kvalifikované certifikáty. To jsou ty certifikáty, které se používají třeba k podpisu eReceptu. Již teď nefungují obnovené kvalifikované certifikáty, které se obnovovaly v posledních dvou měsících roku 2019. 

VZP navíc zcela lživě uvádí, že o situaci nevěděla a nestihla se tudíž na ni připravit !! Změny v certifikátech byly známy už před prázdninami. VZP používá certifikát k přímému přihlašování, což je v rozporu s podstatou tohoto podpisového certifikátu, tedy způsob přihlašování do VZP Pointu byl v podstatě chybný již dříve. Nyní je však technicky nemožný, protože nové certifikáty neobsahují potřebný řetězec znaků. 

Pro PortálZP se nic nemění, protože přihlášení probíhá formou přihlášky, kterou na straně klienta podepisujete podpisovým certifikátem. Tak, jak je to správně. 

Pokud tedy končí platnost vašeho kvalifikovaného certifikátu v roce 2019, zavčasu si aktivujte přístup do portálu VZP pomocí HESLA. Jakmile obnovíte svůj kvalifikovaný certifikát, nebude již možné se tímto do portálu VZP přihlásit. Doporučuji zapnout přístup pomocí hesla i těm, jejichž kvalifikované certifikáty končí třeba až v říjnu 2020, protože VZP dle svých slov negarantuje přístup. Je tedy možné, že to bude fungovat bez problémů, ale jednoho krásného dne se certifikátem už nepřihlásíte.

Oficiální zpráva VZP: https://www.vzp.cz/e-vzp/vzp-point/podporovane-certifikaty 

POSTUP NASTAVENÍ HESLA: 

1. Přihlaste se do portálu VZP běžným způsobem (pomocí certifikátu). 

2. V pravém horním rohu klikněte na svoje jméno (uživatel) a zvolte NASTAVENÍ.

3. Klikněte na UPRAVIT ÚČET.

4. V sekci KONTAKTNÍ ÚDAJE uvidíte svůj e-mail a telefonní číslo. Pokud není e-mail ověřen, ověřte jej kliknutím na OVĚŘIT e-mailovou adresu. Telefonní číslo by mělo být číslo mobilu, který budete mít po ruce vždy při přihlašování do portálu VZP.

5. V sekci PŘIHLAŠOVACÍ ÚDAJE zadejte svoje heslo a pak ještě jednou pro kontrolu. Heslo vytvořte z velkých a malých písmen a alespoň jedné číslice (např. MojeHeslo2019). Heslo si dobře zapamatujte nebo zapište, budete jej potřebovat při každém přihlášení do portálu VZP.  (Lze sice aktivovat automatické ukládání hesel v prohlížeči, ale to není zrovna bezpečné).

6. Do pole na obrazovce vepište kód, který přišel esemeskou na mobil. 

7. Přihlášení do portálu VZP provádějte nadále certifikátem, dokud to funguje, protože je to komfortnější. Jakmile to již možné nebude, přihlašujte se heslem a kódem z esemesky.

----------------------------------- 

Pozn.

Ostatních pojišťoven (portalzp.cz) se tento nesmysl zatím netýká, je možné a nanejvýš vhodné se nadále přihlašovat kvalifikovaným certifikátem. I zde je však volba pro přihlášení heslem a kódem z esemesky. Je vhodné tuto možnost aktivovat také, jako záložní, protože navíc umožňuje přihlášení z kteréhokoli počítače, nejen z toho běžného, ve kterém je nainstalován certifikát.