ZMĚNA PŘÍSTUPU DO PORTÁLU VZP !!!

12.11.2019

VZP zcela nepochopitelně přestává podporovat kvalifikované certifikáty. To jsou ty certifikáty, které se používají třeba k podpisu eReceptu. Již teď nefungují kvalifikované certifikáty, obnovené po 01.11.2019. 

VZP navíc zcela lživě uvádí, že o situaci nevěděla a nestihla se tudíž na ni připravit!! Změny v certifikátech byly totiž známy už před prázdninami. VZP jako jediná pojišťovna používá certifikát k přímému přihlašování, což je v rozporu s určením tohoto podpisového certifikátu. Technické řešení procesu přihlašování do VZP Pointu bylo v podstatě chybné již dříve. Nyní je však technicky nemožné se přihlásit, protože nové certifikáty jsou bezpečnější a neobsahují konkrétní řetězec znaků. VZP již tedy nedokáže z vašeho počítače načíst certifikát - a to je dobře. 

Pro PortálZP (201,205,207,209,213) se nic nemění, protože přihlášení probíhá formou přihlášky, kterou váš počítač posílá na příslušnou pojišťovnu a podepisuje ji vaším podpisovým certifikátem. Tak je to správně. 

Pokud končí platnost vašeho kvalifikovaného certifikátu, zavčasu si aktivujte přístup DO PORTÁLU VZP POMOCÍ HESLA. Jakmile totiž obnovíte svůj kvalifikovaný certifikát, nebude již možné se do portálu VZP přihlásit certifikátem, ale pouze heslem. Doporučuji zapnout přístup pomocí hesla i těm, jejichž kvalifikované certifikáty končí třeba až v říjnu 2020, protože VZP dle svých slov negarantuje přístup. Je tedy možné, že to bude fungovat bez problémů, ale jednoho krásného dne se certifikátem už nepřihlásíte.

Oficiální zpráva VZP: https://www.vzp.cz/e-vzp/vzp-point/podporovane-certifikaty 

POSTUP NASTAVENÍ HESLA: 

1. Přihlaste se do portálu VZP běžným způsobem (pomocí certifikátu). 

2. V pravém horním rohu klikněte na svoje jméno (uživatel) a zvolte NASTAVENÍ.

3. Klikněte na UPRAVIT ÚČET.

4. V sekci KONTAKTNÍ ÚDAJE uvidíte svůj e-mail a telefonní číslo. Pokud není e-mail ověřen, ověřte jej kliknutím na OVĚŘIT e-mailovou adresu. Není-li telefonní číslo zadáno, zadejte číslo mobilu, který budete mít vždy při vstupu do portálu k dispozici. Další změna telefonního čísla je možná pouze osobně na pobočce VZP. 

5. V sekci PŘIHLAŠOVACÍ ÚDAJE zadejte svoje heslo a pak ještě jednou pro kontrolu. Heslo vytvořte z velkých a malých písmen a alespoň jedné číslice (např. MojeHeslo2019). Heslo si dobře zapamatujte nebo zapište, budete jej potřebovat při každém přihlášení do portálu VZP.  (Lze sice aktivovat automatické ukládání hesel v prohlížeči, ale to není zrovna bezpečné).

6. Do pole na obrazovce vepište kód, který přišel esemeskou na mobil. 

7. Přihlášení do portálu VZP provádějte nadále certifikátem, pokud a dokud to funguje, protože je to komfortnější. Jakmile to již možné nebude, přihlašujte se heslem a kódem z esemesky.

----------------------------------- 

Pozn.

Ostatních pojišťoven (portalzp.cz) se tento nesmysl zatím netýká, je možné a nanejvýš vhodné se nadále přihlašovat kvalifikovaným certifikátem. I zde je však možné nastavit přihlášení heslem a kódem z esemesky. Je vhodné tuto možnost aktivovat jako záložní. Navíc totiž umožňuje přihlášení z kteréhokoli počítače, nejen z toho běžného, ve kterém je nainstalován certifikát.